ଓଡିଶା ମୋ ଜଙ୍ଗଲ ଜାମି ଯୋଜନା 2023: ଜଙ୍ଗଲ ବାସିନ୍ଦା ଏବଂ ଜନଜାତିଙ୍କୁ ସଶକ୍ତ କରିବା |

ଓଡିଶା ମୋ ଜଙ୍ଗଲ ଜାମି ଯୋଜନା 2023: ଜଙ୍ଗଲ ବାସିନ୍ଦା ଏବଂ ଜନଜାତିଙ୍କୁ ସଶକ୍ତ କରିବା |

ଅନୁସୂଚିତ ଜନଜାତି ଏବଂ ଜଙ୍ଗଲବାସୀଙ୍କୁ ମ basic ଳିକ ଅଧିକାର ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଥିବା ଓଡିଶା ରାଜ୍ୟ “ଓଡିଶା ମୋ ଜଙ୍ଗଲ ଜାମି ଯୋଜନା” ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ମାଇ ଫରେଷ୍ଟ ଲ୍ୟାଣ୍ଡ ସ୍କିମ୍ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା, ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଜଙ୍ଗଲ ଜମିଗୁଡିକର ଆଇନଗତ ସ୍ୱୀକୃତି ଏବଂ ମାଲିକାନା ଯୋଗାଇ ଜଙ୍ଗଲ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ଫାଟକୁ ଦୂର କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରେ | ଏହି ବିସ୍ତୃତ ଆର୍ଟିକିଲରେ, ଆମେ ହାଇଲାଇଟ୍, ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ, ବ features ଶିଷ୍ଟ୍ୟ, ଲାଭ, କାର୍ଯ୍ୟାନ୍ୱୟନ ପ୍ରକ୍ରିୟା, ଯୋଗ୍ୟତା ମାନଦଣ୍ଡ, ଆବଶ୍ୟକ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍, ଏବଂ ଓଡିଶା ମୋ ଜଙ୍ଗଲ ଜାମି ଯୋଜନା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଆବେଦନ ପ୍ରଣାଳୀ ବିଷୟରେ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରୁ |

ଓଡିଶା ମୋ ଜଙ୍ଗଲ ଜାମି ଯୋଜନା 2023 |

ଓଡିଶା ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ ated ାରା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ମୋ ଜଙ୍ଗଲ ଜାମି ଯୋଜନା ରାଜ୍ୟର ଅନୁସୂଚିତ ଜନଜାତି ତଥା ଜଙ୍ଗଲବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ ମ fundamental ଳିକ ଅଧିକାର ପାଇବା ପାଇଁ ଏକ ଅଗ୍ରଣୀ ପ୍ରୟାସ ଭାବରେ ଛିଡା ହୋଇଛି। ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଅନୁସୂଚିତ ଜନଜାତି ଦିବସରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଜଙ୍ଗଲ ବସତି ତଥା ଆଦିବାସୀ ସମ୍ପ୍ରଦାୟକୁ ଜଳ ସୁବିଧା, ବିଦ୍ୟାଳୟ, ପରିବହନ ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ଭଳି ଉନ୍ନତ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଇଛି। ମୁଖ୍ୟ ସ୍ରୋତ ସମାଜରେ ଏକୀକରଣ ଉପରେ ଏକ ଧ୍ୟାନ ଦେଇ, ଏହି ଯୋଜନା ଗ୍ରହୀତାଙ୍କ ପାଇଁ ଜୀବନଧାରଣ ଏବଂ ଖାଦ୍ୟ ନିରାପତ୍ତାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି |

ଓଡିଶା ମୋ ଜଙ୍ଗଲ ଜାମି ଯୋଜନାର ମୁଖ୍ୟ ଆକର୍ଷଣ |

  • ** ନାମ: ** ଓଡିଶା ମୋ ଜଙ୍ଗଲ ଜାମି ଯୋଜନା |
  • ** ଦ୍ୱାରା ଆରମ୍ଭ: ** ଓଡ଼ିଶା ସରକାର |
  • ** ରାଜ୍ୟ: ** ଓଡ଼ିଶା |
  • ** ହିତାଧିକାରୀ: ** ଜଙ୍ଗଲ ନିବାସୀ ଏବଂ ଅନୁସୂଚିତ ଜନଜାତି |
  • ** ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ: ** ମ Basic ଳିକ ଅଧିକାର ପ୍ରଦାନ କରିବା |
  • ** ଆବେଦନ ପ୍ରକ୍ରିୟା: ** ଅନଲାଇନ୍ / ଅଫଲାଇନ୍ |

ଓଡିଶା ମୋ ଜଙ୍ଗଲ ଜାମି ଯୋଜନାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ |

ଏହି ଯୋଜନାର ମୂଳ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ଗ୍ରହୀତାଙ୍କୁ ବର୍ଦ୍ଧିତ ଉପାୟ ଏବଂ ଖାଦ୍ୟ ନିରାପତ୍ତା ସହିତ ସଶକ୍ତ କରିବା | ଜଙ୍ଗଲ ଜମିର ମାଲିକାନା ପ୍ରଦାନ ମାଧ୍ୟମରେ ଓଡିଶା ରାଜ୍ୟ ଜଙ୍ଗଲ ଅଧିକାର ଯୋଜନା ବ୍ୟକ୍ତି ଏବଂ ସମ୍ପ୍ରଦାୟକୁ ଏହି ଜମିକୁ ସେମାନଙ୍କ ସୁବିଧା ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରିବାରେ ସକ୍ଷମ କରେ। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସ୍ଥାୟୀ ବ୍ୟବହାରକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରି ଜଙ୍ଗଲ ସମ୍ବଳର ଉପଲବ୍ଧତାକୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରେ | ସମ୍ପତ୍ତି ଆଖ୍ୟା ବ୍ୟତୀତ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଜଳ ଯୋଗାଣ, ସଡ଼କ ସଂଯୋଗ ଏବଂ ଶିକ୍ଷା ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ପାଇଁ ସୁବିଧା ଭଳି ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସେବା ଯୋଗାଇବାକୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଛନ୍ତି।

ଓଡିଶା ମୋ ଜଙ୍ଗଲ ଜାମି ଯୋଜନାର ବ Features ଶିଷ୍ଟ୍ୟ |

ଓଡିଶା ମୋ ଜଙ୍ଗଲ ଜାମି ଯୋଜନାର ମୁଖ୍ୟ ବ include ଶିଷ୍ଟ୍ୟଗୁଡିକ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ:

  1. ** ଜଙ୍ଗଲ ସମ୍ପ୍ରଦାୟକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା: ** ଏହି ଯୋଜନାଟି ଜଙ୍ଗଲ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଏବଂ ଆଦିବାସୀ ଗ୍ରାମକୁ ଉନ୍ନତ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି |
  2. ** ମ amental ଳିକ ଅଧିକାର ପ୍ରଦାନ: ** ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଯୋଗ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତି ଏବଂ ସମ୍ପ୍ରଦାୟକୁ ମ fundamental ଳିକ ଅଧିକାର ପ୍ରଦାନ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଥାଏ |
  3. ** ଉପଯୋଗୀତାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବା: ** ପ୍ରାପ୍ତକର୍ତ୍ତାମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଲାଭ ପାଇଁ ପ୍ରୋଗ୍ରାମକୁ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ ହୁଅନ୍ତି, ଆତ୍ମ-ସ୍ଥିରତାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରନ୍ତି |

ଓଡିଶା ମୋ ଜଙ୍ଗଲ ଜାମି ଯୋଜନାର ଲାଭ |

ଏହି ଯୋଜନା ବିଭିନ୍ନ ସୁବିଧା ପ୍ରଦାନ କରେ, ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରି:

  1. ** ଉନ୍ନତ ଜୀବିକା ଏବଂ ଖାଦ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା: ** ହିତାଧିକାରୀମାନେ ଉନ୍ନତ ଜୀବିକା ଏବଂ ବର୍ଦ୍ଧିତ ଖାଦ୍ୟ ନିରାପତ୍ତା ଅନୁଭବ କରିବେ |
  2. ** ଉନ୍ନତ ଭିତ୍ତିଭୂମି: ** ଆଦିବାସୀ ଏବଂ ଜଙ୍ଗଲ ଜନସଂଖ୍ୟା ପାଇଁ ଜଳ ଭିତ୍ତିଭୂମି, ବିଦ୍ୟାଳୟ, ପରିବହନ ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବାରେ ଉନ୍ନତି ହେବ |

**।

  1. ** ଜମି ମାଲିକାନା: ** ମୋ ଜଙ୍ଗଲ ଜାମି ଯୋଜନା ଉଭୟ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଏବଂ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଜଙ୍ଗଲ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଅଧିକାରକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥାଏ |

ପରିସଂଖ୍ୟାନ

ଓଡ଼ିଶା ରାଜ୍ୟ ପ୍ରାୟ 53,845 ସମ୍ପ୍ରଦାୟକୁ ଘେରି ରହିଛି, ଯେଉଁଥିରେ 32,562 ଟି କେନ୍ଦ୍ରୀୟ FRA ନେଟୱାର୍କରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଅଛି | 13 ଟି ବିଶେଷ ଭାବରେ ଦୁର୍ବଳ ଆଦିବାସୀ ଗୋଷ୍ଠୀ (PVTGs) ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରି ପ୍ରାୟ 62 ଟି ବିଭିନ୍ନ ଆଦିବାସୀ ଜାତି ଅଛନ୍ତି | 2011 ଜନଗଣନା ଅନୁଯାୟୀ, ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ 9.5 ନିୟୁତ ଆଦିବାସୀ ବାସ କରନ୍ତି, ଯାହା ଓଡିଶାର ମୋଟ ଜନସଂଖ୍ୟାର 22.85% ଅଟେ। ଆଦିବାସୀ ଜନସଂଖ୍ୟା ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ 35,739 ବର୍ଗ କିଲୋମିଟର ଜମି ଦଖଲ କରିଛନ୍ତି |

ଯୋଜନା ବଜେଟ୍

2023–2024 ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଓଡିଶା ରାଜ୍ୟ ଜଙ୍ଗଲ ଅଧିକାର ଯୋଜନା 26 କୋଟି ଟଙ୍କା ବଜେଟ୍ ଆବଣ୍ଟନ କରିଛି। ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ବଜେଟ୍ ଘୋଷଣା ସମୟରେ ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରଥମ ଜଙ୍ଗଲ ଅଧିକାର ଯୋଜନାକୁ ସ୍ୱୀକୃତି ଦେଇଥିଲା।

ଓଡିଶା ମୋ ଜଙ୍ଗଲ ଜାମି ଯୋଜନାର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା |

ସଫଳ ରୂପାୟନକୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏହି ଯୋଜନାର ତଦାରଖ ଏବଂ ସମୀକ୍ଷା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇ ଜିଲ୍ଲା ସ୍ତରୀୟ ଜଙ୍ଗଲ ରାଇଟ୍ ସେଲ୍ ଗଠନ କରିଛନ୍ତି | ଗ୍ରାମଗୁଡିକରେ ଗ୍ରାମ ସଭା ସମୟରେ ଜଙ୍ଗଲ ଅଧିକାର ଘୋଷଣା କରାଯାଏ, ବ୍ୟାପକ ସଚେତନତା ଏବଂ ଅଂଶଗ୍ରହଣକୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରେ |

ଓଡିଶା ମୋ ଜଙ୍ଗଲ ଜାମି ଯୋଜନା ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟତା ମାନଦଣ୍ଡ |

ମୋ ଜଙ୍ଗଲ ଜାମି ଯୋଜନା ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟ ହେବାକୁ ଆବେଦନକାରୀମାନେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ:

  1. ଓଡିଶାର ନାଗରିକ ହୁଅନ୍ତୁ |
  2. ଯୋଗ୍ୟ ହିତାଧିକାରୀ ଭାବରେ PVTG ଏବଂ ଅବିବାହିତ ମହିଳାଙ୍କୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରନ୍ତୁ |
  3. ଅନୁସୂଚିତ ଜନଜାତିର ଏବଂ ଜଙ୍ଗଲ ଅଞ୍ଚଳରେ ରୁହ |

ଆବେଦନ କରିବାକୁ ଆବଶ୍ୟକ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ |

ଏହି ଯୋଜନା ପାଇଁ ଜରୁରୀ ଦଲିଲଗୁଡ଼ିକ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ:

  1. ପାସପୋର୍ଟ ଆକାରର ଫଟୋ |
  2. ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର |
  3. ଆଧାର କାର୍ଡ
  4. ସ୍ଥାୟୀ ପ୍ରମାଣପତ୍ର |
  5. ଜାତି ପ୍ରମାଣପତ୍ର
  6. ଆୟ ପ୍ରମାଣପତ୍ର

ଓଡିଶା ମୋ ଜଙ୍ଗଲ ଜାମି ଯୋଜନା ପାଇଁ ଆବେଦନ ପ୍ରକ୍ରିୟା |

ଓଡିଶା ମୋ ଜଙ୍ଗଲ ଜାମି ଯୋଜନା ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଫିସିଆଲ୍ ୱେବସାଇଟ୍ ଉନ୍ମୋଚନ କରିନାହାଁନ୍ତି। ତଥାପି, ଉଭୟ ଅନଲାଇନ୍ ଏବଂ ଅଫଲାଇନ୍ ଉପସ୍ଥାପନା ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ | ଆଗ୍ରହୀ ବ୍ୟକ୍ତି

Leave a Comment